موبایل

پیام رسان های ایرانی از اپ استور حذف شدند

پیام‌رسان ایرانی سروش روز دوشنبه ۲۰ فروردین (۹ آوریل) از اپ استور (یک بازار نرم افزاری جهت توزیع برنامه‌های کاربردی تلفن‌های همراه سیستم iOS) حذف شد.

این پیام‌رسان ایرانی به تازگی برای دارندگان تلفن‌های هوشمند عرضه شده است و قرار بود جایگزین پیام‌رسان تلگرام شود. اخبار مبنی بر فیلترینگ تلگرام و جایگزینی آن با پیام‌رسان‌های داخلی که در هفته‌های اخیر منتشر شده، نگرانی بسیاری را در رابطه با نقض حریم خصوصی کاربران در پی داشته است.

پیام‌رسان سروش اولین نرم‌افزار ایرانی نیست که از فروشگاه نرم افزار اپل حذف می‌شود. پیش‌تر نیز برخی دیگر از اپلیکیشن‌های ایرانی به دلیل تحریم شرکت‌های ایرانی توسط آمریکا از این بازار نرم‌افزاری حذف شده بودند.

هم اکنون دسترسی به پیام رسانهای داخلی مانند سروش و بله در این فروشگاه ممکن نیست و این اپلیکیشنها از اپ استور حذف شده اند. در همین حال اپلیکیشنی مانند بیسفون پلاس نیز قابل دانلود برای برخی از کاربران آیفون نیست.

فیلترینگ پیام‌رسان‌های جهانی و جایگزینی آن‌ها با پیام‌رسان‌های ایرانی اعتراضات زیادی را به همراه داشته است. در همین راستا بسیاری کوشیده‌اند نشان دهند که این شبکه داخلی به دلیل مشکلات امنیتی و عدم توانایی در کنترل نشت اطلاعات کاربران امنیت آنان را به خطر خواهد انداخت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن