تکنولوژی

خلاقیت فراموش شده؛ معرفی سری جدید خودروهای کپی شده چینی

فرقی نمی کند که آیفون باشد یا رولزرویس، شرکت های بزرگ و کوچک چینی می توانند یک کپی دقیق از آن را برای شما با قیمتی به مراتب پایین تر تولید کنند. البته واضح است که در این صورت باید انتظارات خود را با رقم پرداختی هماهنگ نموده و منتظر محصولی خارق العاده با مبلغ بسیار کم نباشید!

چینی ها مهارت بالای خود را در کپی کاری بارها اثبات کرده اند. با رشد صنعت خودروی چین، برخی یا به عبارت بهتر بیشتر خودروسازان این کشور گاها با کپی کردن از روی خودروهای مطرح و معروف بین المللی سعی می کنند میانبر زده و از مسیری کوتاه تر برای متقاعد کردن مشتریان استفاده کنند.

اگر چه این روش می تواند باعث صرفه جویی زیاد در زمان و کاهش هزینه نهایی شود، اما در صورت اجرای ناشیانه نتایج فاجعه باری به دنبال داشته و فقط موجبات خنده علاقه مندان را فراهم می کند! در این مطلب نیز قصد داریم همانند برخی مطالب گذشته به بعضی از معروف ترین کپی های خودروسازان چینی بپردازیم.

دانگ فنگ Jingyi S50 و فولکس واگن پاسات

دانگ فنگ سابقه ای طولانی در همکاری و ایجاد شرکت های مشترک با خودروسازان مطرح بین المللی دارد. هوندا، نیسان و رنو برخی از خودروسازانی هستند که دانگ فنگ با آنها به همکاری پرداخته است.

این شرکت چینی مدلی با نام Jingyi S50 تولید می کند که به وضوح از روی یکی از پرفروش ترین خودروهای فولکس واگن یعنی پاسات کپی کاری شده است. جالب اینکه مدل قبلی Jingyi S50 گویی فرزند نسل ششم هیوندای سوناتا (YF)  بود!

دانگ فنگ Fenshen AX4 و MG GS

کراس اوور Fenshen AX4 برای نخستین بار در نمایشگاه خودروی شانگهای دیده شد. این خودرو به لحاظ فرم کلی و اجزای اصلی بدنه از MG GS اشتقاق یافته و بسیار شبیه آن از آب درآمده است.

مه شکن های تعبیه شده در محفظه ای کرومی، جلو پنجره کوچک V شکل و آینه ها برخی از وجوه مشترک این دو خودرو به حساب می آیند.

چانگان CS55 و لندرور دیسکاوری اسپرت

ساخته های گروه جگوار لندرور در طول سالیان گذشته هویت بسیار شاخصی پیدا کرده اند، طوری که شناسایی آنها از فاصله نسبتا دور نیز امکانپذیر است. با توجه به این موضوع، شباهت چانگان CS55 با دیسکاوری اسپرت انکارناپذیر بوده و در برخی نماها می تواند حتی بیننده را به اشتباه بیندازد.

لندویند X7 و رنجرور ایووک

بی تردید اگر بخواهیم از بارزترین مثال ها در زمینه کپی کاری اتومبیل ها در تاریخ صنعت خودروسازی اشاره کنیم، باید به لندویند X7 و شباهت بی حد و حصر آن با رنجرور ایووک یاد کنیم.

چنانچه این دو مدل کنار هم قرار بگیرند، تشخیص نسخه اصلی و کپی به کاری واقعا دشوار تبدیل خواهد شد. شباهت این دو به حدی است که لندویند X7 را می توان یک نمونه کاربن کپی از رنجرور ایووک نامید.

بی وای دی Yuan و فورد اکو اسپرت

امروزه خودروهایی که با لاستیک زاپاس بر روی در عقب تولید می شوند، انگشت شمارند. به همین دلیل وقتی خودرویی برای اولین بار با چنین مشخصه ای پا به خیابان می گذارد، بلافاصله با جلب توجه می کند.

وقتی تصاویر بی وای دی یوان و فورد اکو اسپرت را کنار هم قرار دهید، خواهید دید که شباهت های آنها فقط محدود به محل قرارگیری زاپاس نیست و براحتی می توان موارد دیگری را پیدا کرد.

بی وای دی S7 و لکسس RX

در حالیکه برخی از کپی کاری ها علنی و واضح هستند، برخی دیگر رنگ و لعاب بهتری به خود گرفته و تشخیص آنها کمی دشوارتر می شود. بی وای دی S7 که نسخه ارتقا یافته مدل S6 به شمار می رود، اگر چه در نمای جلو شباهت کمی با لکسس RX دارد، اما در نمای جانبی و عقب المان هایی همانند انحنای پنجره ها، اسپویلر کوچک و چراغ های عقب به خوبی یادآور نسل دوم لکسس RX هستند.

البته گفتنی است برخی شنیده ها از خرید پلتفرم این نسل از RX توسط بی وای دی حکایت دارند.

بایک BJ80 و مرسدس G کلاس

بایک همکاری هایی را با مرسدس بنز داشته و برخی از محصولات این شرکت آلمانی را برای بازار داخلی چین مونتاژ می کند. با وجود این، چینی ها به شریک تجاری خود رحم نکرده و با یک Copy Paste ساده، مرسدس G کلاس را به BJ80 تبدیل کرده اند!

البته G کلاس تنها خودروی اشتوتگارتی ها نیست که بایک از روی آن کپی کار کرده، چنانچه نگاهی مختصر به هاچبک سابرینا داشته باشیم، با یک مرسدس “بی کلاس” روبرو خواهیم شد!

بایک X424 و معجونی از جیپ رانگلر و چروکی

بایک X424 به وضوح مشخصه های چند جیپ را با هم ترکیب کرده است. چنانچه از دور به این خودرو بنگرید، احساس خواهید کرد که در حال تماشای یک رانگلر هستید، اما با نزدیک شدن به آن و بررسی المان های مختلف جلو پنجره با ابعاد جدیدی از شخصیت آن آشنا شده و شباهت هایی را با مدل چروکی نیز خواهید یافت!

برلیانس V5 و ب ام و X1

برلیانس شریک تجاری ب ام و در چین محسوب می شود. با وجود این چینی ها هر گونه رودرواسی را کنار گذاشته و مشکلی با کپی کاری از روی محصولات شریک آلمانی خود ندارند!

شاسی بلند V5 یکی از ساخته های بریلیانس است که از هر زاویه به آن بنگرید با یک X1 مواجه خواهید شد! البته طراحان این شرکت کمی به زحمت افتاده و شکل برخی المان های ظاهری را تغییر داده اند.

سدان H330 نیز که این روزها در بازار ایران طرفداران خاص خود را پیدا کرده، در نمای جلو یک ب ام و را در ذهن تداعی می کند؛ به همین جهت برخی از مالکین آن با نصب نشان ب ام و، ارادت خود به این برند آلمانی را با بهایی به مراتب کمتر نشان می دهند!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن