تلویزیون و رادیو

ماهواره ترکمنستان به دست نا اهلان

دولت ترکمنستان در سال ۲۰۱۵ اولین ماهواره خود را با نام TürkmenÄlem راه اندازی کرد.

این ماهواره در مدار ۵۲ درجه شرقی قرار گرفت و پوشش های آن به نحوه ای است که در ایران نیز قابل دریافت می باشد.

مسئولین ماهواره ترکمن عالم جهت افزایش تعداد شبکه های این مدار با پروایدر اسلوونیایی STN قرار دادی منعقد کرده است که دسترسی بسیار زیادی به این پروایدر داده است تا جهت افزایش مشتریان این مدار تمام تلاش خود را بکنند.

اما بر اساس قوانین دولت ترکمنستان شبکه های دولتی ایران و روسیه حق روی ایر رفتن در این مدار را ندارند.

تعدادی ایرانی با پروایدر STN وارد مذاکره شدند و درنهایت به عنوان یک واسطه فعالیت در این مدار بدست گرفتند و تا به امروز نتوانستند هیچ شبکه ای را راضی به روی ایر رفتن در این ماهواره کنند.

این چند ایرانی نام گروه خود را power Telecom گذاشتند و هر چند روز یک بار یک شبکه افغانی را بدون اطلاع مالک شبکه در این ماهواره روی ایر می برند و مذاکره با مدیر شبکه را آغاز میکنند تا بتوانند با آنها قراردادی امضا کنند و با اتمام مهلت پخش رایگان شبکه را پایین می کشند.

تاکنون شبکه امید جوان و رادیوی آسیای میانه را هفده بار روی ایر بردند.

در تماسی که با اقای عبدالقیوم عمری مدیر این دو شبکه داشتیم ایشان اعلام کردند ، تاکنون چندین بار با بنده تماس گرفتند و اعلام کردند شبکه شما روی ماهواره است برای تمدید قرار داد خود ۳۱۵ هزار افغانی (۴۵۰۰ دلار) پرداخت کنید تا شبکه شما یکسال پخش شود ، من هم هربار به آنها گفتم من اینقدر هزینه بابت ماهواره ای که بیننده ندارد نمیکنم اما چه کنم دست از سر من بر نمیدارند و هر بار حرف خود را تکرار میکنند.

این دوستان که ظاهراً از این شبکه نامید شدند این بار سراغ شبکه عصر افغانستان رفته اند ، به دو دلیل :

  1. این شبکه روی هیچ ماهواره ای نیست
  2. مالک این شبکه اقای عبدالوحید قتالی یک فرد سرمایه دار است و شهردار هرات می باشد و به راحتی پول میدهد.

اما در تماسی که با شبکه داشتیم آنها اعلام کردند ما قصد داریم شبکه مان را ماهواره ای کنیم و به یاهست و یا افغانست می آییم و به هیچ وجه به ماهواره دولتی ترکمنستان نخواهیم رفت.

به غیر از شبکه های دولتی ترکمنستان تاکنون فقط یک شبکه با این ماهواره قرار داد رسمی بسته است ان هم شبکه PDF می باشد.

در مصاحبه ای که قبلا با مدیریت شبکه PDF و خاطره داشتیم اعلام کردند مستقیما با پروایدر STN وارد مذاکره شدند و به ازای هر مگ ۱۵۰۰ دلار پرداخت کردیم و چون مشکل هزینه داشتیم فعلا روی این مدار رفتیم که هم مردم ایران بتوانند دریافت کنند و هم ارزانترین است.

پس از گذشت ۲ سال تنها یک شبکه حاضر به عقد قرار داد با این مدار شده است باید دید ۱۳ سال باقی مانده به انتهای عمر این مدار آیا هیچ شبکه دیگری حاضر به روی ایر رفتن در این مدار خواهد بود یا خیر.

ناگفته نماند پس از آنکه یوتلست نسخه عربی IFILM را به رایگان برای مردم اروپایی روی ایر برد ، گروه Power Telecom به تقلید از آنها نسخه انگلیسی آی فیلم را در ماهواره ترکمنعالم روی ایر بردند به امید آنکه بتوانند قرار دادی با سایر شبکه ها بخاطر وجود شبکه آی فیلم ببندند اما همانطور که اعلام کردیم رسماً شبکه های دولتی ایران حق روی ایر رفتن در این ماهواره را ندارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن