موسیقی

نگاهی به آلبوم “تا استخوان” اثر استیون ویلسون

پس از انتظار فراوان علاقه مندان به موسیقی پروگرسیو راک, آلبوم پنجم “استیون ویلسون” با نام”To The Bone” (تا استخوان) توسط کمپانی”Caroline International“در تاریخ ۱۸ آگست انتشار یافت.
“استیون ویلسون” امروزه از شناخته شده ترین و فعال ترین شخصیت های موسیقی پروگرسیو راک می‌باشد. مجله گاردین که وی را معتاد به کار نامیده است، امسال آلبومی متفاوت از چندین منظر منتشر کرد. موسیقی او عموما در ژانر راک پیشرو یا همان پروگرسیو راک همراه با عناصر الکترونیک و اتمسفری غالبا تیره و کدر است.

او اولین تجربیاتش را با اجرا همراه با گروه دهه هفتادیه انگلیسی “ژاپن” در کنار “ریچارد باربیری” و “دیوید سیلوین” آغاز نمود. پس از مدتی گروهی تحت عنوان “درخت جوجه تیغی” تشکیل داد که در طی سال های کار گروه، آلبوم های بسیار تاثیر گذار و صاحب سبکی را منتشر کردند که نظرِ منتقدین و مجلات موسیقی را به آنان جلب کرد. در کنار آن ویلسون با “تیم بونس” و “آویو گفن” دو پروژه متفاوت دیگر با نام های No-Man و Black Fieldرا کار کرد.

آلبوم “تا استخوان” نسبت به آلبوم های پیشین وی تفاوت هایی دارد هم از نظر فرم، ساختار و هم از نظر محتوا و متن. این آلبوم با ایده‌های آثار ایندی پاپ دهه ۸۰ مانند “پیتر گابریل” و “کیت بوش” شکل گرفته است و در آن از ارکستر زهی و همین طور اصوات الکترونیک استفاده شده است. می‌توان گفت که یکی از مشخصه های موسیقی ویلسون دوری کردن از هر نوع کلیشه و استفاده از ایده و کانسپت متفاوت در آثار اوست. تنوع در ریتم و تمپو همچنین گوناگونی در بافت و رنگ صدا باعث می‌شود تا قطعه های آلبوم با اینکه با هم پیوستگی دارند و مانند اپیزود های یک داستان عمل می‌کند، کنتراست نمایانی را در بین قطعه‌ها بشنویم.

از دیگر نقاط قوت این آلبوم ضبط این پروژه بوده که توسط “پال استیسی” در انگلستان کار شده واز نظر کیفیت های شنیداری بسیار دقیق و تفکیک شده است. رادیو موسیقی Planet Rock تا استخوان را ستوده و در بین آلبوم های بیشمار امسال به این آلوم امتیاز کامل ۵ را داده است.
“تا استخوان” را می‌توان از آلبوم‌های مهم و قوی امسال دانست. اهمیت این آلبوم از آن جایی نمایان می‌گردد که در جهان امروزه موسیقی، سال به سال ارزش معنایی رو به پسرفت می‌رود و با سرعت هرچه تمام به سمت یک تجارت صرف در حرکت است. این چنین آثاری می‌تواند مثالی برای تداوم فرم و محتوا در یک آلبوم موسیقی باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن