کره جنوبی سریع‌ترین سرعت اینترنت دنیا، ایران در قعر جدول اینترنت موبایل

1
177
امروز نهاد Akamai که یکی از معتبرترین نهادهای بین المللی در حوزه رصد وضعیت اینترنت در سراسر جهان است، گزارش فصلی خود برای فصل اول سال ۲۰۱۶ را منتشر کرده است. این گزارش مختص به بررسی وضعیت جهانی سرعت اینترنت است که در حال حاضر از اهمیت به سزایی برخوردار میباشد.

بر اساس این گزارش میانگین سرعت جهانی اینترنت در فصل اول ۲۰۱۶ به میزان ۱۲ درصد نسبت به آخرین فصل ۲۰۱۵ رشد داشته است و با رسیدن به رقم ۶٫۳ مگابیت در ثانیه نسبت به مشابه سال قبل حاکی از ۲۳ درصد رشد است.

در این گزارش باز هم کره جنوبی توانسته است با در اختیار داشتن پر سرعت ترین اینترنت دنیا (سرعتی برابر با ۲۹ مگابیت بر ثانیه) در صدر جدول قرار بگیرد و رشدی ۸٫۶ درصدی را در افزایش سرعت اینترنت خود تجربه کند. دومین مقام در این جدول با ۲۱٫۳ مگابیت بر ثانیه به کشور نروژ و جایگاه سوم نیز به کشور سوئد با ۲۰٫۶ مگابیت سرعت اینترنت اختصاص دارد.

در گزارش یاد شده ایران در فصل اول سال ۲۰۱۶ از افزایش سرعت اینترنت بهره برده است و در حالی که در فصل آخر ۲۰۱۵ میانگین سرعت اینترنت ایران برابر با حدود ۲ مگابیت بر ثانیه بوده است در حال حاضر بنا به گفته Akamai سرعت اینترنت ایران به ۳٫۵ مگابیت بر ثانیه افزایش یافته است.

7143_728

این گزارش ۶۴ صفحه ای همچنین مطالب قابل توجهی در مورد میزان اتصال به اینترنت در سطح جهانی، مقیاس‌ءهای دسترسی و نفوذ اینترنت در نقاط مختلف دنیا هم در قالب باند پهن و هم در قالب اینترنت موبایل و همچنین میزان تطبیق پذیری با پروتکل IPv6 را در بر دارد.

نکته جالب در این گزارش این است که کشور ایالات متحده در میان فهرست ۱۰ کشور برتر به لحاظ سرعت اینترنت دیده نمیشود اما در خصوص میزان ترافیک IPv6 در مقام ششم جهانی جای دارد.

از سوی دیگر داده‌های این گزارش نشان می‌دهد که در ۷۳ درصد از کل دنیا انطباق با اینترنت ۴ مگابیت بر ثانیه صورت گرفته است که نسبت به فصل قبل حاکی از رشد ۵٫۶ درصدی است و در این جا نیز کره جنوبی با نفوذی برابر با ۹۷ درصد جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است. بدون هیچ تعجبی این کشور در انطباق پذیری با اینترنت ۱۰ مگابیت، ۱۵ مگابیت و ۲۵ مگابیت بر ثانیه نیز در صدر جدول قرار دارد.

همچنین در خصوص شرایط سرعت اینترنت موبایل Akamai به همراه اریکسون یک طیف متنوع از بالاترین سرعت موبایل در انگلستان یعنی ۲۷٫۹ مگابیت بر ثانیه را تا کمترین سرعت در الجزایر برابر با ۲٫۲ مگابیت بر ثانیه شناسایی کرده اند. نکته جالب در اینجا این است که ایران در گزارش ۲۲ مارس ۲۰۱۶ با در اختیار داشتن پایین‌ترین سرعت موبایل در دنیا با ۱٫۳ مگابیت بر ثانیه قعر جدول را از آن خود کرده است. حتی در ویتنام اینترنت موبایل از ایران با ۱٫۸ مگابیت بر ثانیه سریع‌تر‌ بوده است.

منوچهر اکسنش
منوچهر اکسنش هستم فعالیت رسمی خودم را در بستر اینترنت از سال 85 آغاز کردم و سال 88 اولین وبسایتم را با آدرس تلویزیون دات آی آر به ثبت رساندم و حالا هم که در خدمت شما عزیزان هستم

1 نظر

  1. اینترنت ایران ؟
    حیف اسمش را اینترنت بگذاریم باید اسمش را چیز دیگری بگذاریم چون اینترنت فراتر از چیزی است که ما استفاده میکنیم

ارسال نظر و یا دیدگاه