علت فعال نشدن iMessage روی شماره تلفن های ایران چیست؟

3
247

در این مطلب ابتدا کمی درباره روش فعال‌سازی شماره تلفن در سرویس‌های پیام‌رسان موبایلی صحبت می‌کنیم و در نهایت یک راه‌حل برای بازگشت خدمات iMessage از طریق شماره تلفن را بررسی می‌کنیم.

فعال‌سازی از طریق پیام کوتاه

از آنجا که در اکثر اپلیکیشن‌های پیام‌رسان ملاک تشخیص کاربران شماره تلفن آنهاست، این سرویس‌ها برای فعال‌سازی به تایید شماره تلفن کاربر نیاز دارند. در اغلب موارد این امر از طریق ارسال پیام کوتاهی حاوی رشته رمزی به سرور‌های مرکزی اپلیکیشن انجام می‌شود. در پاسخ، سرور پیام کوتاهی حاوی کد فعال‌سازی ارسال می‌کند که فقط برای شماره فرستنده پیام کوتاه اولیه قابل استفاده است. این روش احراز هویت به Challenge Response مشهور است.
در سیستم عامل اندروید، از آنجا که اپلیکیشن‌ها دسترسی کاملی به پیام‌های کوتاه گوشی دارند، اغلب این فرایند به‌طور کاملا خودکار انجام می‌شود و صرفا کافی‌ است اندکی منتظر بمانید. اما در سیستم عامل iOS، به‌دلیل محدودیت اپلیکیشن‌های کاربردی برای استفاده از اس‌ام‌اس، کاربر باید شخصا کد فعال‌سازی را وارد کند.

مشکل فعال نشدن شماره تلفن‌ها در iMessage از کجاست؟

از مدتی قبل، اپراتورهای تلفن همراه به‌منظور کاهش هزینه‌های ارتباطات خارجی از تکنولوژی‌ای استفاده کرده‌اند که در مبادی ورودی و خروجی کشور مکالمه صوتی یا پیام کوتاه را بهجای بستر تلفن، از بستر اینترنت و دیتا انتقال می‌دهند. بگذارید کمی دقیق‌تر بررسی کنیم.
زمانی که شما پیام کوتاهی به مقصد شماره‌ای خارج از کشور ارسال می‌کنید، اپراتور تلفن همراه این پیام کوتاه را به مرکزی در داخل کشور تحویل می‌دهد. این مرکز از طریق اینترنت پیام کوتاه را به مرکز مشابهی در کشور مقصد منتقل می‌کند. مرکز خارجی پیام دریافتی را از یکی از صدها شماره تلفنی که در اختیار دارد به مقصد ارسال می‌کند.
مسئله اصلی زمانی پیش می‌آید که سرورهای iMessage، به‌جای دریافت پیام کوتاه از شما، از شماره‌ای ناشناس پیام دریافت می‌کند. از آنجا که این سرورها کد فعال‌سازی را به شماره ارسال‌کننده پیام می‌فرستد، این پیام کوتاه به دست شما نمی‌رسد. به همین دلیل نمی‌توانید iMessage را روی شماره تلفن خود فعال کنید.

راه‌حل مشکل

درحال حاضر دو راه‌حل برای این مشکل وجود دارد. اول اینکه اپل در روش احراز هویت کاربران تغییری ایجاد کند و مانند رقبایش، از جمله Whatsapp یا Telegram، شماره مشتری را در متن پیام کوتاه وارد کند و بعدا به همان شماره پاسخ دهد. این موضوع مستلزم تغییر در سیستم عامل iOS است.
روش دیگر استفاده از اپراتور تلفن همراهی است که برای پیام‌های کوتاه خارجی از واسط استفاده نکند. آزمایش‌های ما نشان می‌دهد در حال حاضر امکان فعال کردن iMessage روی شماره تلفن فقط در اپراتور رایتل امکان‌پذیر است.

آیا شما هم از مشتریان این سرویس هستید؟ فکر می‌کنید برتری یا ضعف اصلی آن نسبت به رقبای بزرگش چیست؟

ندا احمدی
سلام ندا احمدی هستم متولد 69 در خبرگزاری همراه به عنوان یک نویسنده در کنار شما عزیزان هستم.

3 نظرات

 1. خب چرا همین را اپراتورهای همراه اول نمی گن ، تا قبل از آشنایی با سایت شما طبق حرفهای اونها اپل را مقصر می دونستم ، ازین گذشته ، آیا تغییر شماره ی ما توسط واسط اینترنتی نقض حقوق مشتری نیست ؟ وقتی ما خطی را خریداری می کنیم شماره ی ما نوعی شناسنامه در دنیای ارتباطات است ، تغییر این شناسنامه بدون اجازه ی ما نقض حقوق مشتری نیست ؟

  • اساسا خیر.
   این حرکت در زمان دولت احمدی نژاد توسط دستور سازمان اطلاعات بوجود امد. و هدف ان مشاهده پیامک های افراد به خارج از ایران بود. با تاسیس رایتل این عمل به شکلی دیگر انجام شد.
   پس باید عرض کنم این مشکل کوچکی به عنوان نقض اعلام کردید در برابر این امر اساسا نقضی به حساب نمی اید.
   در خصوص اینکه چرا همراه اول و یا ایرانسل اپل را مقصر اعلام میکنند قانون نگهداشتن مشتری انها را مجبور به دروغ میکند

   • خب دیگه بدتر ! دیگه دوبله نقض حقوق مشتری می شه ، البته اینجور ظاهرا مشتری این وسط معنایی نداره و حقوقی هم نداره البته جز پرداخت به موقع قبوض

ارسال نظر و یا دیدگاه