قابلیت HDR عکاسی چیست و آموزش استفاده از آن

0
193

کلمه HDR در بیشتر اپلیکیشن های عکاسی گوشی های هوشمند به چشم میخورد اما ممکن است شما ندانید که این قابلیت چیست و چگونه کار میکند.در اصطلاحات عکاسی, محدوده پویایی یک تصویر به تفاوت بین روشنایی و تاریکی یک عنصر معطوف میگردد. محدود پویایی بالای تصویر یا همان HDR این محدوده را که میتوان با لنز های گوشی عکاسی کرد, افزایش دهد.

هرچند هدف نهایی قابلیت HDR گرفتن تصاویر چشمگیر می باشد اما قابلیتی نیست که شما در گرفتن تمام عکس هایتان از آن استفاده نمایید.

HDR

HDR

قابلیت HDR چگونه کار میکند؟

وقتی که میخواهید یک تصویر با قابلیت HDR بگیرید , دوربین در یک زمان چند تصویر گوناگون را با نوردهی های متفاوت میگیرد. سپس نرم افزار گوشی هوشمند این تصاویر را با هم یکی کرده و محدوده تاریکی و روشنایی آنها را رعایت می کند. قبل از این که این قابلیت به گوشی های هوشمند عرضه شود شما باید سه تصویر گوناگون ثبت میکردید سپس آنها را به کامپیوتر خود انتقال می دادید و با استفاده از نرم افزار هایی همچون فتوشاپ این قابلیت را بر روی تصویرتان پیاده میکردید .

به لطف شرکت های سازنده گوشی های هوشمند اکنون این قابلیت در گوشی های هوشمند دیده می شود و میتوان از آن به آسانی استفاده کرد.

 

HDR

HDR

چه زمانی نباید از قابلیت HDR استفاده نمود؟

  • زمانی که شما یا سوژه شما در حال حرکت می باشد.

قابلیت HDR با گرفتن سه عکس کار میکند پس سوژه شما در طول عکس نباید حرکت کند وگرنه عکس شما تار خواهد شد. پس در طول عکاسی سوژه یا دوربین را خود را ثابت نگه دارید.

  • صحنه هایی با کنتراست بالا

بعضی از عکس ها با کنتراست بالا زیباتر به نظر میرسد . قابلیت HDR باعث خواهد شد این کنتراست سازنده کاهش یابد و نتوانید عکس بهتری بگیرید .

  • صحنه هایی با رنگ های زننده

قابلیت HDR میتواند بعضی از رنگ ها را به صورت بی جان درآورد. اما اگر رنگ های خیلی زننده باشند باعث خواهد شد تصویرتان زرق و برق داشته باشد .

 

چگونه میتوان فهمید که آیا گوشی شما قابلیت HDR را دارد یا نه؟

HDR

HDR

امروزه اکثر گوشی ها این قابلیت را دارند . شما باید در گوشی خود به فهرست تنظیمات دوربین خود وارد شده و آنرا را به صورت دستی تنظیم نمایید.

اگر گوشی شما این قابلیت را دارا نیست میتوانید از اپ های مختلف HDR استفاده نمایید.

منوچهر اکسنش
منوچهر اکسنش هستم فعالیت رسمی خودم را در بستر اینترنت از سال 85 آغاز کردم و سال 88 اولین وبسایتم را با آدرس تلویزیون دات آی آر به ثبت رساندم و حالا هم که در خدمت شما عزیزان هستم

ارسال نظر و یا دیدگاه