آیفون باز هم کاهش فروش را تجربه کرد

0
168

آیفون هنوز هم محبوب است و هنوز هم میزان فروش آن متحیرکننده است، اما در چند ماه اخیر آمار نشان می‌دهد که آیفون مانند سال‌های گذشته نمی‌فروشد. گزارش مالی سه ماهه چهارم مالی سال ۲۰۱۶ اپل نیز این موضوع را تایید می‌کند.

سال مالی اپل ۲۴ سپتامبر و تنها پس از دو هفته از عرضه رسمی آیفون ۷ و ۷ پلاس به پایان رسید و اکنون اپل گزارش درآمد سه ماهه چهارم مالی ۲۰۱۶ خود را منتشر کرده است. گزارشی که اگرچه نشان‌دهنده فروش بالای محصولات این شرکت است، اما مانند سه ماهه دوم و سوم ۲۰۱۶ خبر از کاهش سود اپل می‌دهد.

این شرکت اعلام کرده است که در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۶ موفق به فروش ۴۵٫۵۱ میلیون دستگاه آیفون شده است. این رقم نسبت به فروش ۴۸ میلیون دستگاهی آیفون در بازه مشابه سال قبل، کاهش پیدا کرده است. با این حال همچنان میزان فروش آیفون متحیر کننده است. کارشناسان وال استریت پیش‌بینی کرده بودند که فروش آیفون در این سه ماهه به ۴۵ میلیون دستگاه می‌رسد.

در کنفرانس خبری، تیم کوک عنوان کرد که اپل «از بازخورد کاربران به آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس هیجان‌زده است» اما مشخص است که این شوق و علاقه کاربران اندکی نسبت به سال گذشته کمتر بوده است. در مجموع میزان درآمد آیفون در این بازه زمانی نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد کاهش داشته است. این درحالی است که تعداد دستگاه‌های فروخته شده نیز ۵ درصد کمتر شده است.

کوک اعلام کرد که فروش آیفون در این سه ماهه و در ۴۰ بازار رشدی ۳۳ درصدی نسبت به سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۵ تجربه کرده است. این مطلب نشان‌دهنده آن است که کاهش درآمد آیفون به خاطر کاهش فروش در بازارهای بزرگش است. در این سه ماهه، درآمد میانگین فروش آیفون در آمریکا ۷ درصد و در چین ۳۰ درصد کاهش را به خود دیده است، اما طبق گفته کوک میزان فروش آیفون در هند نسبت به بازه مشابه سال قبل ۵۰ درصد افزایش داشته است.

به خاطر مشکل تامین آیفون ۷، اپل اشاره مشخصی به میزان فروش پایان هفته عرضه آیفون ۷ نکرده است. کوک اذعان کرد که تقاضای آیفون ۷ از تامین آن جلو افتاده است. لوکا ماستری، مدیر ارشد مالی اپل، نیز اشاره کرده است که آیفون ۷ در زمینه همگام شدن با تقاضای خرید مشکل دارد.

کوک در پاسخ به سوال «تولید آیفون ۷ چه زمانی به تعداد تقاضاها می‌رسد؟»، گفت که آیفون ۷ اواخر سه ماهه مالی فعلی و آیفون ۷ پلاس تا دسامبر از نظر تولید و تقاضا به تعادل خواهد رسید.

ارسال نظر و یا دیدگاه