گوشی هایی با نسل جدید صفحه نمایش نشکن

0
168
محققان انگلیسی موفق به ساخت نسل جدیدی از شیشه های ارزان قیمت برای صفحه نمایش تلفن همراه شدند که شکسته نمی شود و ترک نمی خورد، دستاوردی که گفته می شود به آسیب دیدن صفحه نمایش تلفن های همراه خاتمه خواهد داد.
استفاده از این صفحه نمایش موجب صرفه جویی برای کاربرانی می شود که هر سال مبالغ گزافی را بابت تعمیر تلفن های هوشمند خود هزینه می کنند.
قیمت صفحه نمایش جدید یک پنجم صفحه نمایش های لمسی فعلی است و این فناوری که احتمالا اوایل سال ۲۰۱۸ روی موبایل ها قابل نصب خواهد بود، این قابلیت را دارد که قیمت تلفن ها، تلویزیون ها و تبلت ها را هم کاهش دهد.
در حال حاضر الکترودها (رساناهای الکتریکی) موجود در صفحه نمایش های لمسی از اکسید قلع ایندیوم (ITO) که یک فلز کمیاب و گران قیمت است ، ساخته می شوند؛ اما منابع ایندیوم در حال تمام شدن هستند و این موضوع محققان را برآن داشت که یک ماده جدید بیابند.
فیزیکدانان دانشگاه ساسکس با همکاری یک شرکت میکروالکترونیک مستقر در آکسفورد موفق شدند که الکترودهای هیبرید از نانوسیم های نقره و گرافن ابداع کنند.
نانو سیم نقره یک ده هزارم تار موی انسان و گرافن نازکترین ماده روی زمین است.
براساس گزارش مجله Nanoscale، دستاورد جدید محققان به واقع یک ماده شفاف و به شدت قابل انعطاف است که آن را در برابر ترک و شکستگی مقاوم می سازد.
این ماده همچنین جریان الکتریسیته را بهتر از ITO هدایت می کند؛ از سوی دیگر نانوسیم ها و گرافن بسیار ارزان تر از ITO هستند.
آلن دالتون استاد فیزیک تجربی در دانشگاه ساسکس گفت: مدت زیادی است که دانشمندان تلاش دارند تلفن و یا تبلتی ابداع کنند که صفحه آن بر اثر ضربه شکسته و خرد نشود و این تحول جدید می تواند این تحقیق را به واقعیت تبدیل کند.
منوچهر اکسنش
منوچهر اکسنش هستم فعالیت رسمی خودم را در بستر اینترنت از سال 85 آغاز کردم و سال 88 اولین وبسایتم را با آدرس تلویزیون دات آی آر به ثبت رساندم و حالا هم که در خدمت شما عزیزان هستم

ارسال نظر و یا دیدگاه