گلکسی نوت ۷ چقدر در برابر آب مقاوم است؟

1
162

لفظی که سامسونگ برای گلکسی نوت ۷ به کار می برد، «مقاوم در برابر آب» است نه «ضدآب». زمانی که به این مورد توجه کنیم، این سوال پیش می آید که درجه این مقاومت تا کجاست؟

این سوالیست که برای گرداننده یکی از کانال های یوتوب موسوم به «JerryRigEverything» نیز پیش آمده. در ویدیو تازه این کانال می بینیم که تمام اجزای گلکسی نوت ۷ به طور کامل از هم جدا شده و مورد بررسی قرار می گیرند. سپس با ساز و کار مقاوم شدن آنها در برابر آب آشنا می شویم.

برای مثال، جک هدفون به گونه ای عمل می کند که آب به داخل خود این قطعه راه می یابد، اما از آن جا به بعد نمی تواند وارد دستگاه شود. همین مسئله در مورد درگاه USB-C نیز صادق بوده و حفره ای که این درگاه ایجاد می کند، راهی به داخل موبایل ندارد و حتی دور خود درگاه ها نیز می توان یک حلقه پلاستیکی را برای جلوگیری از نفوذ آب مشاهده کرد.

البته در ویدیو توضیح داده می شود که قطعات و برای مثال همین نوار لاستیکی، تا حدی مقاوم هستند که می توانند از در برابر فشار آب در عمق یک متری دوام بیاورند. هر چه عمق آب بیشتر شود، فشار آب افزایش یافته و ریسک ورود آب به داخل دستگاه افزایش پیدا می کند.

Screen-Shot-1395-06-01-at-12.03.51-w600

اما نکته جالب مربوط به اسپیکر دستگاه است. به طور کلی ساختار اسپیکرها به گونه ای است که برای داشتن عملکرد، باید با هوا ارتباط داشته باشد و همین موضوع باعث می شود تا افزودن ویژگی مقاومت در برابر آب به موبایل ها دشوار شود. سامسونگ یک نوار توری-مانند را بر روی این ماژول قرار داده که تا عمق یک متری و تحت این فشار، اجازه ورود مایعات به داخل دستگاه را نمی دهد.

در موبایل های سری نوت یک حفره بزرگ دیگر نیز وجود دارد. حفره ای که قلم هوشمند S-Pen در آن جای می گیرد. اینطور که مشخص است، سامسونگ داخل این بخش را نیز به طور کامل پوشانده. بر همین اساس باز هم آب به راحتی به آن وارد می شود، اما قادر نخواهد بود به اجزای داخلی دستگاه آسیبی وارد نماید.

سپس نوبت به کلیدهای کنترل صدا می رسد. در این بخش نیز می توان دید که سامسونگ از روکش هایی لاستیکی در داخل اجزای این کلیدها بهره گرفته تا مانع از ورود آب به داخل موبایل شود.

پس از بازرسی چند بخش دیگر که آنها را در ویدیو خواهید دید،‌ نوبت به آزمایش برد اصلی یا همان مادربرد دستگاه می رسد. در ابزارهای الکتریکی که واقعاً می توانند عنوان ضدآب را دریافت کنند، معمولاً سطح برد اصلی با اسپری هیدروفوبیک پوشانده می شود. در این حالت، در صورت برخورد آب با برد، قطره آب به سادگی لغزیده و از برد اصلی دور می شود. این در حالیست که مادربرد گلکسی نوت ۷ این ویژگی را ندارد.

همین مسئله باعث می شود که اگر در هر صورت آب به داخل گلکسی نوت ۷ نفوذ کند، احتمال آسیب دیدن برد الکتریکی بسیار بیشتر شود. البته در ویدیو توضیح داده می شود که استفاده از اسپری هیدروفوبیک کار چندان ساده ای نیست و با توجه به حجم تولید سامسونگ، استفاده نشدن از آن چندان غیر طبیعی نیست. در ادامه دعوت می کنیم این ویدیو را تماشا کنید.

منوچهر اکسنش
منوچهر اکسنش هستم فعالیت رسمی خودم را در بستر اینترنت از سال 85 آغاز کردم و سال 88 اولین وبسایتم را با آدرس تلویزیون دات آی آر به ثبت رساندم و حالا هم که در خدمت شما عزیزان هستم

1 نظر

  1. با سلام،
    خدمت تمام عوامل و کاربران محترم ٰٰ ٰخبرگزاری همراهٰ ٰ .
    بسیار وبسایت جامع و آموزنده ایست ..
    من به تازگی عضو شده ام و این مطلب اولین مطلبی بود که به اموخته هایم اضافه شده و باز ممنونم از دوستان تهیه کننده که تا حدی خبر علاوه بر کامل بودن حتی ریزترین نکته هام ذکر شده بود …..
    😆سپاس و درود به تک تک برادران عزیزم.😶.و.😓.عذر میخوام ازینکه تااین حد طولانی نظر دادم😘

ارسال نظر و یا دیدگاه